Lista aktualności Lista aktualności

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek
20 września
, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

 Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Nadleśnictwo Toruń zaprasza wszystkich chętnych, w szczególności mieszkańców Osiedli Jar i  Wrzosy do wzięcia udziału w akcji sprzątania lasu w dniu 20 września 2019 roku. Inicjatorem akcji jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. Nadleśnictwo Toruń  włączając się do akcji planuje posprzątać  wraz mieszkańcami lasy Leśnictwa Wrzosy położone za Intermarche. Uczestnikom zapewniamy worki na śmieci i rękawiczki BHP. Nadleśnictwo wystawi stoisko promocyjno – edukacyjne, przy którym edukatorzy będą dzielić się wiedzą na temat lasów.

Zapraszamy do uczestnictwa w akcji od godziny 11:30 do 13:30. Miejscem zbiórki będzie teren przy namiocie Nadleśnictwa Toruń w lesie za Intermarche.

Na terenie Leśnictwa Wrzosy w akcji wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 z Torunia oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Łysomicach.

Do akcji na terenie Leśnictwa Gutowo przyłączają się uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś
z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.