Lista aktualności Lista aktualności

DinO w Olku

Pewnego pochmurnego poranka, 16 lipca, na polanie edukacyjnej przy siedzibie Leśnictwa Olek spotkali się najwytrwalsi miłośnicy biegów na orientację. Długodystansowa Impreza na Orientację zgromadziła na starcie ponad 70  uczestników z całej Polski. Należałoby też wyróżnić zawodnika z Czech, który nadał rywalizacji charakter międzynarodowy.

           Rywalizacja odbywała się na 4   trasach turystycznych oraz 4 trasach sportowych. Śmiałkowie,  którzy zdecydowali się zmierzyć z przelotnymi letnimi deszczami, ciężkim terenem oraz ze sprytem organizatorów, którzy włożyli mnóstwo wysiłku by jak najlepiej zamaskować punkty kontrolne,  mieli do wyboru  trasy o długości 10,15,20 i 25 km.

             Z okazji przypadającego 100 - lecia biegów na orientację w Polsce , organizatorzy - Klub Biegów na Orientację SKARMAT, (który w minionym roku obchodził 30 lecie swojej działalności)- odszukali  głęboko schowaną w archiwach mapę terenu, na którym odbywała się impreza.

            Mapa została opracowana w roku 1924, a wydrukowana w 1925roku. Na podstawie tej prawie 100 letniej mapy ,na której wrysowane były nie istniejące obiekty jak domostwa,  rowy melioracyjne,  pastwiska , które już dawno zarosły leśną roślinnością stanowiły dodatkową trudności w odnalezieniu wszystkich punktów orientacyjnych.

            DinO   zakończył się pełnym sukcesem, nikt z uczestników nie zgubił się.  Wszyscy, choć potwornie zmęczeni, z uśmiechem  docierali na linię mety.