Asset Publisher
ochrona lasu
Lasy Nadleśnictwa Toruń, zgodnie z Zarządzeniem nr 12 Dyrektora Generalnego LP, zostały zakwalifikowane do I kategorii zagrożenia pożarowego, ze względu na:
- duży udział siedlisk borowych : Bs, Bśw, BMś zajmują 71% powierzchni leśnej
nadleśnictwa,
- przewagę drzewostanów iglastych (86,1% powierzchni),
- duży udział drzewostanów I i II klasy wieku (30%),
- warunki klimatyczne - położenie w strefie najniższych opadów w Polsce
- bliskość miast Torunia i Bydgoszczy,
· znaczną penetrację związaną z rekreacją,
· silne przerzedzenie drzewostanów spowodowane emisjami przemysłowymi,
· sieć dróg i linii kolejowych.
Największe zagrożenie pożarowe występuje na początku oraz podczas trwania wiosny ze względu na znaczne ilości łatwopalnego materiału roślinnego w postaci igieł, chrustu suchej trawy i wrzosu oraz w okresie letnim, szczególnie w borze suchym i świeżym, z powodu obecności wysuszonych roślin runa.
Jesienią natomiast zagrożenie to jest mniejsze w wyniku niższej temperatury i większej wilgotności powietrza.
Nadleśnictwo Toruń w okresie bezpośredniego zagrożenia pożarowego (od 15 marca do 15 października) uruchamia Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny (PAD) w nadleśnictwie, w którym prowadzi się obserwację terenów nadleśnictwa za pomocą kamer, z których sygnał jest przekazywany właśnie do PADu. Kamery są zamontowane na 3 wieżach oraz kominie, który znajduje się na gruncie obcym.
1.Wieża obserwacyjna o konstrukcji stalowej znajdująca się w Leśnictwie Olek, oddz. 9a. Obserwacje prowadzone sa przez kamerę wraz z oprogramowaniem.
2. Wieża obserwacyjna o konstrukcji stalowej
w Leśnictwie Janowo oddz. 47h. Obserwacje wykonuje się jw.
3. Maszt telewizji przemysłowej z zainstalowaną kamerą obrotową oddz. 246 t w Leśnictwie Kamieniec.
Kompleksy leśne nadleśnictwa są również obserwowane z wież sąsiednich nadleśnictw (Cierpiszewo i Solec Kujawski), z którymi również współpracujemy.
Punkt Alarmowo- Dyspozycyjny utrzymuje stałą łączność telefoniczną i radiową z jednostkami straży pożarnej, dostrzegalniami przeciwpożarowymi oraz leśnictwami w terenie.
Naziemne patrole przeciwpożarowe organizowane są z polecenia nadleśniczego w razie szczególnie silnego zagrożenia pożarowego.
Sprzęt pożarniczy do gaszenia powstałych pożarów :
- samochód patrolowo-gaśniczy FORD RANGER wyposażony w wysokociśnieniowy moduł gaśniczy,
- ciągniki z pługiem i pługofrezarką , beczkowóz o pojemności 4 tys. litrów,
- gaśnice, szpadle, motyki.
Zaopatrzenie wodne:
Na trenie nadleśnictwa znajduje się 13 punktów czerpania wody zlokalizowanych na zbiornikach i ciekach naturalnych oraz 7 sztucznych zbiorników wody o pojemności 50m³ zlokalizowanych w leśnictwach : Gutowo, Łysomice, Wałdowo, Kamieniec, Janowo oraz Olek.
W nadleśnictwie funkcjonuje również sieć oznakowanych dróg pożarowych.
Bazy lotnicze:
Nadleśnictwo posiada na swoim terenie leśną bazę lotniczą, zlokalizowaną na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego, obsługującą nadleśnictwa RDLP w Toruniu w zakresie patrolowania terenów leśnych i gaszenia pożarów.
Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwpożarowa, dlatego w ramach profilaktycznych działań gospodarczych na szczególnie narażonych na pożary terenach tworzone są pasy przeciwpożarowe.
Prowadzona jest na szeroką skalę działalność informacyjna polega na umieszczaniu tablic informacyjnych i ostrzegawczych, rozwieszaniu plakatów w urzędach gmin, szkołach i w leśnictwach.
Emitowane są komunikaty radiowe o zagrożeniu pożarowym w lasach.
Na uwagę zasługuje także działalność edukacyjna ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej.
Sytuacja pożarowa często jest relacjonowana na profilu FB nadleśnictwa.