Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Meblarstwo

jedna z gałęzi przemysłu drzewnego do którego trafia drewno z naszych lasów

Polska w ciągu kilku ostatnich lat stała się liderem branży meblarskiej. Eksport polskich mebli zajmuje wysokie miejsce światowych rankingach. Podbijamy rynki europejskie, ale nie tylko. Nasze krajowe produkty docierają również za Atlantyk, a nawet do Azji.

Z uwagi na fakt, że obce rynki są bardzo wymagające, z punku widzenia jakościowo – estetycznego, eksportujemy często meble o bardzo wysokiej jakości, o znacznie podwyższonym standardzie, czasami wręcz dzieła sztuki (bogato zdobione elementy drewniane).

Krajowe firmy robią wszystko by dostosować swoje produkty do potrzeb rynku na który trafia ich towar.  Powoduje to, jak w dominie, konieczność rozwoju zaplecza maszynowego (technologicznego), inwestycji w kapitał ludzki (według danych GUS w 2014r w meblarstwie było zatrudnionych ponad 167 tysięcy osób) oraz w innowacyjność. Ale to nie wszystko. Aby trafić w gusta klienta lub przekonać go do swojego upodobania konieczne stało się posiadanie rozbudowanego działu marketingowego oraz, chyba najważniejsze, rozwój wzornictwa.

Inspiracje czerpane są z różnych źródeł. Nie obowiązują żadne szczególne zasady. Możliwe jest wykorzystanie minimalizmu by zrównoważyć, „wyciszyć" formę lub zastosować przepych. Możliwe jest nawet łączenie styli czy to współczesnych, czy pochodzących z różnych epok. 

Targi meblarskie, niczym pokazy mody, stały się w ostatnim dziesięcioleciu bardzo popularne. Odbywają się zarówno na terenie Polski np. Międzynarodowe Targi Meblarskie Ostróda, Warsaw Home, Meble Polska (Międzynarodowe Targi Poznańskie), oraz za granicą w Kolonii (IMM) , Bad Salzuflen (ZOW - Zuliefermesse für Möbelindustrie und Innenausbau) czy w Mediolanie (Salone del Mobile).

Rozwój branży meblarskiej jest widoczny. Powstają nowe sklepy. Sieć Ikea wybudowała w ostatnim czasie swoje sklepy w Bydgoszczy czy w Zabrzu. W niektórych obiektach (centra handlowe lub konferencyjne) powstają miejsca ekspozycyjne.  Branży pomagają różne rozwiązania prawne jak choćby Specjalne Strefy Ekonomiczne czy  ułatwienia w aktywizacji więźniów.

Rok 2016 pokazał jak mocny jest Nasz rynek meblarski.  Miejmy nadzieję, że obecny rok 2017 obfitować będzie w wiele inwestycji, które wpłyną na utrzymanie tego prawidłowego kursu. Drewno jako surowiec odnawialny jest bezpieczne dla środowiska, należy go promować i przeciwdziałać jego substytucji nie tylko w meblarstwie, ale również innych gałęziach przemysłu.