Sadzenie lasu 2014
W Nadleśnictwie Toruń wiosną br. posadzono las na 86 hektarach.
Obecny rok jest łaskawy pod względem warunków pogodowych sprzyjających sadzeniu lasu. Wcześnie nastąpiły roztopy śniegu, grunt szybko rozmarzł. Pierwsze wyjęte sadzonki ze szkółki w Janowie przewieziono do leśnictw już pod koniec lutego. Szkółka ta produkuje sadzonki wyjęte z gruntu z odkrytym systemem korzeniowym, który należy chronić przed przesychaniem. W leśnictwach w wykopanych dołach zlokalizowanych w pobliżu zakładanej uprawy przechowano je do momentu sadzenia.
Chętnych do pracy przy sadzeniu nie brakowało. Naborem pracowników zajęły się Zakłady Usług Leśnych, którym leśnicy w drodze przetargu zlecili całość prac wykonywanych w lesie. Po przeprowadzeniu szkolenia z techniki sadzenia, z zaznaczeniem podstawowej zasady „zielonym do góry" można było zacząć sadzenie. Praca ta nie jest łatwa. Trudność sadzenia w dużej mierze zależy od zwięzłości gleby. Gleba w lesie jest mocno zróżnicowana, od piaszczystej, w, której stosunkowo łatwo wykopać dołek, do mad rzecznych występujących na Wisłą, ciężkich, zwięzłych gleb lepiących się do narzędzi.
Wcześniej leśniczy wyznaczył na powierzchni uprawy, miejsca przeznaczone dla poszczególnych gatunków, zgodnie z obowiązującymi zasadami i wykonanym szkicem.
Całość prac w czasie sadzenia nadzorowali miejscowi leśnicy – leśniczy lub podleśniczy. Wszystkie prace z zakresu sadzenia sadzonek w lesie wykonane zostały w ramach tzw. ODNOWIEŃ, czyli sadzenia drzewek w miejscach gdzie las wycięto, POPRAWEK – wykonuje się w na uprawach leśnych w wieku do 5- lat i w starszych drzewostanach w ramach UZUPEŁNIEŃ w miejscach zamarłych sadzonek ( z różnych powodów, na ogół z braku wilgoci, uszkodzenia przez zwierzynę lub szkodliwe owady), ZALESIEŃ – wykonywanych na gruntach rolnych nienadających się do prowadzenia gospodarki rolnej), PODSZYTÓW i PODSADZEŃ – najogólniej, polegających na sadzeniu drzewek lub krzewów w drzewostanach w wieku około 30 – 40 lat dla zwiększenia bioróżnorodności, wzmocnienia biologicznej odporności na choroby i szkodniki drzewostanów sosnowych, uzyskania w przyszłości dodatkowego drewna.
Aura była na tyle sprzyjająca, że potocznie nazywane sadzenie lasu - „kampanią odnowieniową" była przerywana niewielkimi, sprzyjającymi utrzymaniu wilgoci w glebie opadami deszczu.
Część odnowień do wykonania zaplanowano w okresie wczesnojesiennym, sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym, dostarczanych ze szkółki kontenerowej Nadleśnictwa Dobrzejewice. Ale o tym napiszemy jesienią.
Dodatkową czynnością wykonywaną w trakcie sadzenia jest ogrodzenie narażonych na zniszczenie przez zwierzynę gatunków ( w warunkach Nadleśnictwa Toruń są to gatunki liściaste chętnie zjadane przez zwierzynę). Niestety, są również przypadki wyrywania świeżo posadzonych sadzonek przez ludzi.
Posadzono również młode świerki na plantacjach choinkowych w celu wyhodowania w niedalekiej przyszłości, cieszących się dużą popularnością choinek prosto z lasu.
Początek kwietnia przywitał nas deszczem, który jest nieodzowny po posadzeniu każdej rośliny w gruncie.